Chustowe FAQ

 1. Od kiedy można nosić dziecko w chuście?
  Wszystko zależy od stanu zdrowia niemowlęcia i samopoczucia mamy, ale noszenie w chuście możliwe jest już od pierwszych dni życia. Wiązanie i pozycję dziecka dostosowujemy do posiadanej chusty oraz naszych umiejętności oraz maluszka, którego będziemy nosić.
 2. Jakie płyną korzyści z noszenia w chuście?
  Chustonoszenie zaspokaja potrzebę bliskości, miłości i bezpieczeństwa. Dzięki temu nasze maluszki są spokojniejsze, lepiej śpią i rzadziej płaczą. Noszenie przynosi dzieciom ulgę w dolegliwościach takich jak kolki czy ząbkowanie, a rodzice zyskują wolne ręce i swobodę przemieszczania się.
 3. Od kiedy można nosić dziecko w nosidle?
  Do nosidła możemy włożyć dziecko samodzielnie siadające z pozycji czworaczej. Nigdy nie nosimy dziecka przodem do świata! Zawsze brzuszek do brzuszka lub na plecach rodzica.
 4. Ile czasu można nosić dziecko w chuście/nosidle?
  Nie ma określonych norm. Zwykle w chuście wychodzimy na spacer, zakupy, krzątamy się przy domowych obowiązkach. Nie robimy tego nieprzerwanie dłużej niż 3-4 godziny jednorazowo. Czas noszenia może wydłużyć się w trakcie choroby, ząbkowania lub skoku rozwojowego. Ale spokojnie, Wy rodzice będziecie doskonale odbierać sygnały maluszka i tego czy ma już dosyć czy może jeszcze chce być tulone i kołysane :).
 5. Jaką chustę wybrać?
  Początkującym polecamy zakupić chustę bawełnianą o splocie skośno-krzyżowym. Warto by była w szerokie pasy, tak aby można było odróżnić krawędzie przy dociąganiu wiązań (nie jest to jednak konieczne). Nowa czy używana? Zaletą używanej jest to, że jest już wykochana i łatwiej będzie z nią pracować. Długość zależeć będzie od gabarytów noszącego oraz tego, jakie rodzaje wiązań będziecie wybierać.
 6. Jakie nosidło wybrać?
  Wybierajmy nosidła miękkie – ergonomiczne (uwaga! klamry nie oznaczają ergonomii!), które zapewniają zachowanie fizjologicznego ułożenia kręgosłupa i stawów biodrowych dziecka. Co to znaczy? Dziecko włożone do nosidła ma kolanka trochę wyżej (mniej więcej na wysokości pępka) a pupkę niżej. Nóżki są szerzej rozstawione, czyli odwiedzione w stawach biodrowych. Obrazowo przyjmują kształt litery M. Kręgosłup jest lekko zaokrąglony, na kształt litery C.
 7. Jak dbać o chustę?
  Przed pierwszym użyciem chustę należy wyprać. Przy niektórych rodzajach (np. chusty z domieszką lnu) może to nawet warunkować jej późniejszą jakość. Pierz zawsze zgodnie z zaleceniami na metce. Należy używać delikatnych proszków do prania. Chusty w większości można i należy prasować, ale to również zależy od domieszki. Niektóre chusty, np. z domieszką wełny, należy suszyć na płasko na podłodze.

Warto poczytać:
– wywiad z ortopedą dziecięcym dla akcji #nicminiewisi –> Czytaj tutaj <–
– o noszeniu w dawnej Polsce –> Czytaj tutaj <–
– nosidło czy wisiadło? –> Czytaj tutaj <–
– dlaczego dzieci chcą być noszone w chuście –> Czytaj tutaj <–